Стоян Шангов*
(Действието става на онзи свят)
Стоилов. Добър ден, или добър вечер! Простете ме, че тръгнах без часовник, не знам кое е време. Има ли тука българи?!
(Раздвижват се сенките на починалите. Излизат: Стамболов, Алеко, Трайко и легион други духове, облечени във вятър. . .)
Всички единогласно: О! Добре дошъл! Добре дошъл! Самичък ли идете? Заповядайте!
Стоилов. Снощи потеглих часът по 10 и не съм си взел нищо; знаете, не очаквах. Струва ми се, че преди мене потегли бай Илия Цанов; но не го виждам тука!
Алеко. Той е малко по-надоле, към края на рая. Свети Петър го изследва относително табакерата, която получил от Цариград за някаква услуга към турската империя.
Любен Каравелов. Как върви работата долу? Разправи ни нещо за грешна България! Радост ли или срам ни носиш?
Стоилов. Много ви здраве от ваш Петко; сега там долу той коли кучето.
Ботев. Здраве нам тука не трябва: ние сме вечно здрави: изхвърли тез думи греховни из речника си стар. Ний имаме вечен ден, вечно здравье и вечен живот. Тук всинца сме здрави; пием, пеем и зъбим се на тирана там долу.
Стоилов. Че как тъй?
[+/-] ...виж целия текст
Алеко. Насън, защото не можем наяве.
Стамболов. О, колега! Добре дошъл! Моето вътрешно убеждение отдавна ми предричаше, че ти ще ни дойдеш. Е, как тъй, с ятаган ли или с брадва скълцаха тленните ти останки? Сега, май, на мода е динамита.. .
Стоилов. Ба, слава богу, така, миром, от естествен смърт.
Арсениев. Аз те гледах затъ, ти много беше надебелял.
Алеко. Властта надебелява.
Стамболов. И заслепява. . .
Алеко. На някои задебелява съвестта, а на някои — търбуха; на други и едното, и другото; така щото мозъкът заглъхва в лой.
Л.Каравелов. И станат двукраки крави с изгнил мозък при кратуни здрави.
Дядо Славейков. Яла тука, бре момче! Какво ново ни носиш из България?
Стоилов. Всичко е по мед и масло; Каравелов — министър, Радев — министър-магистър; Велинов — пътостроител, а ваш Иван — просветител.
Славейков. Тъй ли? Я гледай, я. Та нима долу са полудели! От наш Иван — министър!!!
Стоилов. Чакай де! Какво си още чул: ами и Плачков става министър, и моя писар Бенев, Рачо Петров, па дори се говори, че реда е на Ризов.
Дядо Йосиф. О, свещена простота! Боже прости им, ибо не ведают, что творят! Какво прави дядо Цанков?
Стоилов. Добре е; пуши петнадесет лули на ден, ядосва се, кълне по влашки ,и на всички вика „кюлханета".
Дядо Йосиф. Има право, защото много кюлханета е народила България, но и без тях не може, защото ще останете без министри. Как върви църквата „Свети Александър Невски"? Правят ли я?
Стоилов. Ами че. . . гледам, натрупали камъни; но, струва ми се, че парите са изядени.
Славейков. Аферим!
Стамболов. То ще да е като нашия градски дом в мое време.
Алеко. А банята забравяш я? Полвин милион хвърлихте в калта и за бай Ганю пак няма баня, та е принуден да прави кура във Виена.
Мутафов. Холам! Оставете тия партизанства! Станахме за резил на този свят. Вчера говорих с Бисмарка, погледна ме от глава до крака, изсмя се па каже: „Смешен народ сте вие, българите! И в този, и в онзи свят все политика разисквате, а пък от лоша политика страдате. За бога, спрете партизанството поне тука, че станахте за смях и на циганите!" Как върви Македонския въпрос?
Стоилов. Нямаше да говорим за политика я? (Бара се по гърдите.) Жал ми е, че нямам декорациите си тука да се накича и да ида да се представя на Бисмарка.
Бачо Киро. Тука и без дрънкалки може. Нямаш ни тяло, ни дреха, ни гвоздей.
Бай Ганю. Аз когато дойдох, представи си, бай Стоилов, че нямаше где да си закача дисагите; но отпосле забих един гвоздей на месечината, закачих ги и заръчах на един дявол да ги варди.
Стоилов. Та нима ти донесе дисагите си и тука?
Бай Ганю. Разбира се! Ам че хора сме! С уста, без уста все ще ти се преяде. Нека се намират! Туй да му е кусура!
Алеко (към Стоилова). Остави това диване, бе джанъм! Не знаеш ли ти Бай Ганя! И на този свят, както и на долния, се разправя с дисагите и килимчето си. Ами я поразправи: как върви Македонското дело? Султана ще ли да освободи Македония?
Стоилов. Именно за туй аз искам да се видя е Бисмарка.
Алеко. Ей го е, там, зад Сатурна, играят на кегелбан с Конт Колноки. Много ги съжалявам, като ги виждам как се мъчат за бира. .. От тях обаче ти цяр за нашата народна болка не ще получиш. Я потърси Гладстона!
Стоилов. Где живее той? В кой №?
Алеко. Всякъде и никъде. Обича да обикаля по месечината и земята. Адреса му е Гладстон, номера като тоя на бай Ганю.
Стамболов. Та ти казваш, че лудата крава сега управлява България, ха?
Стоилов. Казах: от туй заключи до какво дередже сме стигнали.
Любен Каравелов. Фатален, зъл и опърничав човек е този наш брат. Неговото идване винаги е носило размирици и загуби за България.
Алеко. Ти намекваш за Кърджали, което той предаде на Турция?
Любен. Ни най-малко; искам да кажа, че в негово време България ще изгуби и Румелия. . .
(Чува се гръм и трясък. Праведните потеглюват за райските си апартаменти. Стоилов отива при свети Петър да иска квартира... Другите му се подсмиват под мустак).
(Б. р. на „Вечерна поща". Втората кореспонденция от онзи свят очакваме за подир Великден.)
В. „Вечерна поща", бр. 93 от 27 март 1901 г.
Използваният шарж на Стоян Шангов е рисуван от Александър Божинов
*Стоян Шангов е роден в с. Енидже, Лозенградска околия, Одрински вилает през 1867 г. След като завършил средно образование в Хасково, учителствал известно време и пристигнал в София, където се отдава на журналистическа работа. Започва в хумористичения вестник "Глад"а по-късно във в. "Отзив". Редактор е на хумористичните вестници "Фенер" и "Дяволско шило". В края на 1899 г. започва да издава в. Поща", информационен, със сензационно съдържание, според тогавашното определение. За критиките си срещу управлението на д-р Радославов е интерниран в Хасково. През 1900 г. Ставри Наумов и Петър Михаилов, началници на отделения в осигурителното дружесдтво "Балкан", замислят да издават вестник по европейски тип, с обширна информация. По това време Македонският въпрос е на дневен ред и, за да се задоволи интересът към този въпрос на Запада, двамата се обръщат към Борис Сарафов да им посочи лице, което да се занимава с този въпрос в проектирания нов вестник. Сарафов посочва Шангов и издателите издействали от министър-председателя Радославов да върне интернирания журналист в София. Първият брой на в. "Вечерна поща" излиза на 24 август 1900 г. Положението в Македония и Одринския вилает е основният обект на вестника за външната му политика. Главен редактор е Стоян Шангов, който освен журналист, е и историк, изследовател на старата българска история.
Няма коментари:
Публикуване на коментар