Райко Алексиев
Седя си аз, драги, по жилетка след вечеря (мусака със сини патладжани, останала от обед, но подгряна), седя си така, унесен в пресата и изучавам политиката, партийните кризиси и разцепления.
- Какво ново има? - казва жена ми Гина, правейки маникюр на ноктите си.
- Криза казвам — и критичност на положението. Кабинетът — казвам — е в паднало състояние и Държавната глава се съвещава с общественото мнение по редица въпроси от държавна необходимост.
Чета, значи, размишлявам по изявленията и ми минава през ума: „Ех, Генчо, да беше се заловил с политиката и ти сега щеше да идеш при Държавната глава на ауденция", мисля аз и заключавам по въпроса: „Че какво пък, да не съм по-малко умен от другите? Че какво, например, представлява министър Хикс, да речем? Адвокатче в провинциалността на нашия град и толко! Едно такова сухожиляво адвокатче, без особени дарби и прочие таланти, в чиято кантора освен плъховете случваше се да има и по някой клиент.
И даже никога не е играл в пиесите, които давахме в читалището, защото му липсваше даровитост и дикция. Толкова посредствен, ви казвам, че даже след като две години взема уроци по флейта, не можеше да изсвири „Шансон триете" работа действително симфоник, но лесна в гамата, защото беше само с един бемол.
А пък — и в декламацията (Лудият oт Пантиофи) и по китара (Молитвата на една калугерица) плюс още две-три композиции, и в театралността — из различни драми и трагедии, като Иванку (попа), Женитба („Пържени яйца") и други аз бях по-силен и даровит.
Да не изреждам и статиите, които съм писал в местния вестник „Златна заря" по въпроса на умрелите кучета по улиците и за миризмата край касапниците, по които въпроси бях обещал да се повърна, но... не успях.
Та, казвам си, ти, Генчо, с какво си по-малко достоен от този Хикс, та той да бъде министър, а ти не? Само защото не си се ударил на партизанлък!"
— Какво се замисли, Генчо, в момента?, ме пита Гина и ме изважда от блян.
- Хе, хе, нищо, казвам, — мисля си защо ли не се ударя и аз по политиката — кой знай, може би, някой ден... — „Звън" — телефона:
- Кой там?
- Царя! — Добър ден, господин Генчо, буюр министерски пост! Хе, хе.
—И-и-их, Генчо, де тоя Господ, - отговаря с весело изражение Гина. И, наистина, защо да не се удариш в политиката? То поне не е трудно.
— За трудно, не е трудно. Стига човек да изпрати тук-таме по някоя декларация, да тури няколко разнопартийни книжки в джеба си и да чака...
- Няма защо да чака, прекъсва ме Гина, ами право при народа. Така всичките правят.
При народа ли? Ами какво ще правя там?
- Каквото правят другите — агитации ше държиш и обещания ще даваш.
- Обещания ли? Какво ли, аджеба, трябва да им се обещава... По едни потури ли, що ли?
- Потури, пари, мостове, шосета, гари, планини — всичко, каквото дойде на езика — само обещание да е. То, знаеш, Генчо, народът е като нас, жените, без обещания не може. Може след това да не се изпълни нищо, но обещанието е главното.
И като рече Гина тъй, аз й дадох право и се замислих. Замисли се и тя.
- Хе-хе, какво се замечта пък и ти — питам след известна пауза с ироничност аз, понеже знам при подобна ситуация какво мисли женската фантазия.
— Мисля си, Генчо, като станеш министър, да продадем къщата и да си направим скромно, но приветливо три-четири-етажно здание някъде по в центъра. Все вярвам, че ще дръпнем някое общинско място.
-Буи — казвам аз на шега на френски, — това апартамент ли е: две стаи, вестибюл и кухня, плюс тесен клозет, който цяла нощ шуми и поради тънките стени, не дава възможност за сън.
— И ще трябва — добавя тя — нови мебели да вземем, защото тия се напълниха с дървеници, та когато Царят ни дохожда на гости да не би да си отнесе някоя инсекта в палата, пък и да има по-файн обстановка. То, наистина, Царят е демократична натура и знам, че не се гордее, но Цар е. Та, значи, всичко трябва да е наредено, защото Държавната глава каквато е инкогнита, току-виж че някога дойде внезапно да се посъветва по политиката та знаеш... да не се конфуза от неподходящата обстановка, защото Цар не е шега работа. Колкото и да е скромен все ще трябва да го посрещнем no хайлайфному в гостна файн - Луиз Каторз стил мебели един вид, или в карен случай Рококот.
- Или пък ти някога позвъниш на някой дипломат по телефона: Ало, кой там? Ки е ла?
- Ескеленц, този и този!
- Тук Генчо! Бон жур, бе екселенц, ела бе, драги, да изпием по един гюл бар... И дойде човекът.
Дадох право на жена си, но и забелязах, че ако посрещаме и дипломацията, трябва и дрехи да се понаправят, та да не ни клюкарстват зад гърба Тя се съгласи и констатира, че моят редингот все пак е добър, та ако се почисти химически няма нужда от нов, но нейните рокли съвсем не са за такива случаи и следователно трябва нещо по-елегантно.
- Как мислиш, Гики — казвам й, — каква ли е церемонията при такива дипломатически случаи?
- Церемонията не ми е известна казва тя, но сигурно трябва да бъде деликатес: може крепде-шин, или монгол, или марокен плюс деколте по-голямо, защото тия дипломати са любители на естетиката.. Пък и може, така на шега, да завъртя някому агъла, та да освободи Македония.
Хе-хе-хе-хе, патриотка е моята Гина и направва го.
Та така, драги, седя си вечер, чета изявленията, умозаключавам по кризата и все ми иде да се ударя 1 в политиката, па... каквото ще да стане.
Само не трябва да ям кьопоолу манджа, защото от чесъна ми идат възгаги и може да замириша на Царя, като говорим по телефона.
Из сборника „Генчо Завалията", 1933
1 коментар:
Или както казал един наш съвременник:
- Ех, да вляза и аз в политиката ...
- И какво ще направиш като влезнеш?
- Как какво! Ще си оправя положението ...
Публикуване на коментар