Стефан Танев
Да си го призная чистосърдечно: боси сме си, боси и убоги. Нищи духом! Външно лустро без съдържание. Това съм си аз, това са и колегите. Много от тях и по-нищи духом от нас. Всички сме повърхностни. Познаваме се. Кой от нас е имал време и възможност да се задълбочи в даден въпрос, да го изучи? Кой е нашият журналист, който чете, който работи над себе си. Ех, ще прехвърли от време на време страниците на някоя книга и толкова. Нашият университет - това е животът. Професията си е такава, че всеки ден ни сблъсква с най-различни въпроси и събития. И така придобиваме една повърхностна култура, която прави впечатление, защото е всестранна, но плитка, плитка, по-плитка, братко, отколкото Перловската река през летните горещи месеци. А претенциите ни са по-големи от тия на всеки друг. Ето това сме си, да си смъкнеме маската. Това е съвременният наш журналист, българският журналист. ....
Много от колегите си губят времето в кафене “България”. То е източникът им на новини. Събират се всеки ден, по обяд и вечер. Не стъпвам там. Аз съм самосиндикалист. Сам се информирам. Срещат ме всеки ден колеги.
- Разправят това и това.
Вярно ли е?
- Откъде го научи?
- Разправяха го в кафене “България”.
- Не знам подобно нещо. Чувам го за пръв път. Провери го.
Деветдесет и девет на сто от всички тия новини излизат винаги от агенция “Е.Г.К.”. Това е така наречената агенция “Една госпожа каза”. Има и втора: “Е.Г.П.” - “Една госпожа потвърди”. Бюрата са по масите на кафене “България” и главно на сенаторската маса. Събират се там разни бивши министри, общественици, пенсионери без пенсия, повечето от тях.
...
Непроверените обвинения, безогледните нападки извикваха често дела. Нямаше журналист, преди да излезе информационният вестник, да няма присъди. По-голямата част от вестниците беше въвела системата на “Отговорния редактор”. Това беше обикновено лице, което поемаше отговорността за всичко, писано във вестника, пред съдебните власти. Получаваше малка заплата, не пишеше никога нищо, защото не беше в състояние да пише, и излежаваше в затворите присъдите по печата за всички ония, които иначе сами биха попаднали в затвора.
...
[+/-] ...виж целия текст
Сварих още времената, когато държавниците не се наричаха във вестниците на своите противници по имената им, а по прякорите, които им бяха прикачени. Иван Естратиев Гешев беше “Изтърваният заек”, Димитър Яблански -“Парижкото теле”, Теодор Теодоров - “Дезертьорът”, Димитър Петков - “Свирчо”, Христо Попов - “Чамовата дъска”. За такива епитети и прякори не се завеждаха и дела.
Не се щадеше и Короната. “Кобургът”, “Дългоносият”, това бяха прякорите на Фердинанда. Най-обикновено нещо беше да прочетете в някой вестник страшни нападки срещу “личния режим”, установен от Кобурга, и подкани да си върви. Вестниците се пълнеха с най-язвителни карикатури по адрес на княза. (...)
Човек не може да не се запита нямаше ли закони в тая страна. Имаше. Имаше и специален закон за печата. Предвиждаха се наказателни санкции. Завеждаха се дела. Обикновено такива дела се разтакаваха с години. Падне правителството. Дойде на власт нов кабинет, нова партия. И една от първите работи на новото управление беше да даде амнистия на престъпленията по печата.
...
Бяха тогава времена не на свободен, а на слободен печат (става дума за 1910 - 1915 г., бел.ред.). Не се щадеше никой. Злоупотребяваше се със свободата на печата.
Когато станах журналист, в 1908 г., българският вестник можеше да се нарече вестник на антрефилето. Основата на вестника - това беше отдел “Хроника”. (...) Оня репортер, който даде най-много антрефилета, получаваше костюм, вторият след него - обувки “Саламандър”, третият -шапка. (...)
Сварих и аз, когато постъпих в “Дневник”, това време, в което в колоните на вестниците можеше да срещнеш повече и по-отвратителна кал, отколкото тогавашната непроходима кал из непавираните улици на столицата.
...
Издателите прибягваха до различни трикове, за да предизвикват публиката да чете. Много са те, но най-знаменитият, струва ми се, ще остане тоя на Шангов. Историята се разиграва преди още аз да стана вестникар, още по време на англо-бурската война. За Тран-сваал беше заминал като доброволец да се бие с бурите срещу англичаните запасният капитан Бозуков. Изпрати и няколко кореспонденции на “Вечерна поща”. Един ден Шангов отива на битпазар и купува от тревата, с която пълнят канапетата. Ако не се лъжа, наричат я морска трева. Издава афиши, че кореспондентът на вестника изпратил като подарък на читателите трева от бойните полета на Трансваал, оросена с кръвта на храбрите бури. В броя на “Вечерна поща”, който ще излезне на следния ден, във всеки екземпляр ще бъде сложена по малко от тая свещена трева, за да има от нея всеки читател. Събра няколко момчета, които след излизането на всеки брой от машината слагаха по малко трева от купената от битпа-зара. “Вечерна поща” в тоя ден се разграби като топъл хляб.
...
Находчив беше както Шан-гов, така и Ставри Наумов. И докато бяха наедно, вестникът вървеше. Все те издадоха и първия роман в България на брошури. Излезе, ако не се лъжа, в 1905 г. Сензационен роман. Носеше заглавие “потайностите на принц Карло”. Към всяка брошура имаше купон, който читателите на романа трябваше да събират, за да вземат участие в томболата, която ще се разиграе след свършването на романа. Читателите ще получат редица награди. Между тях имаше билети за отиване и връщане до Виена, до Париж.
“Потайностите на принц Карло” постигна нечуван успех. Нямаше тогава печатница в София, която да бъде в състояние да я печата. Издателите на “Вечерна поща” се видяха принудени да ангажират шест печатници, в които се печаташе романът. Нито една книга до днес, излязла в България, не е имала такъв успех, не е достигала такъв тираж. (...)
Българинът винаги ще си остане българин. Читателите на романа получиха само по-малките награди. Всички по-големи награди се паднаха на самите издатели, било чрез слугините им, било чрез техни близки. Издадоха след това и втори роман на брошури, “Ужасите на затвора”. И той има успех, но съвсем не може да се сравни с тоя на първия.
...
Всичко, което ставаше в камарата, се изнасяше в печата. Сновяхме из кулоарите, киснехме в бюфета и изнасяхме всичко, каквото чуехме да се говори между депутатите. Разискванията в заседанията на болшинството се изнасяха в такива подробности, както се изнасяха и заседанията на пленума. Трябваше само да намери някой от нас между болшинството приятел, който да му разправя всичко. Най-интимните разисквания, изказваните недоволства, нападките срещу правителството от неговите депутати, всичко това ставаше обществено достояние. Изнасяхме го във вестниците. Това дразнеше правителството, дразнеше и бюрото на камарата.
...
Събира се пак болшинството на заседание. Взимат решение разискванията да се пазят в тайна. Никой от депутатите да не казва на журналистите нищо от разискванията, които стават. Дават си дума помежду си. И въпреки всичко това още в същия ден “Дневник” даде подробен отчет на разискванията. Дадох ги аз.
Заседанието свършва. Ние, представителите на вестниците, чакаме. Никой не казва нищо. Между депутатите на болшинството имах един добър приятел, Петър Пейчев, депутат от Варна. Знаех, че той няма да скрие нищо от мене. Обръщам се към него.
- Знаеш решението - ми казва той в присъствието на други негови колеги, - на журналистите няма да казваме нищо.
И все пак успява да ми пошепне: “Отивам веднага дома. Ела след пет минути. Гледай да не те видят”.
...
Минаха десетина дни. Болшинството пак е свикано на заседание. Ругаят се депутатите помежду си, обвиняват се един друг, но никой не може да установи с положителност кой ми е предал разискванията. Натоварват подпредседателя на камарата д-р Александър Христов и други двама депутати да ме следят след свършване на заседанието. Пейчев успява да ми го каже, когато мина край мене...
Прилепих се най-напред към първия от депутатите, на който бе възложена детективската роля, след това към втория и най-после към Александър Христова. Мъча го да ми каже нещо. Никакъв резултат.
Разбира се, всичко това е комедия. Целта ми е съвършено друга: да обвинят, че са издали разискванията в болшинството тъкмо ония, които са натоварени да ме следят. Сбогувам се, качвам се в един файтон и викам на файтонджията високо, та да ме чуят двама депутати, които случайно бяха тръгнали още от камарата след нас: “Карай в редакцията на “Утро”.
...
Всеки у нас знае всичко, всички критикуват всички. Никой никому не признава нищо. Никой няма заслуги. Не ти дават дори да заговориш за такива от когото и да било, когато и да било. Заговори, с когото искаш. Никой друг освен него не е в състояние да ти даде по-правилна преценка на положението, по-сигурна рецепта, която да осигури за България най-големия успех.
Това е ватманът в трамвая, шофьорът в таксито, бръснарят, метачът, да не говоря за интелектуала. Умни на вид и смахнати, уки и неуки, занаятчии и селяни, всички можеш да сложиш под един знаменател. И всички те са готови да се нагърбят с най-отговорните постове в държавата, за да я поведат към величие.
До вчера още знаеха пътищата за спасителния бряг, предлагаха се за кормчии, за да изведат държавния кораб в тихо и спокойно пристанище. Днес всеки от тях вижда в себе си някакъв фюрер, български водач.
Няма коментари:
Публикуване на коментар